Odporúčané články

02/28/2024
Dr. Tobias Burger devine COO pentru rețeaua logistică DACHSER de Aer & Apă

Ne concentrăm pe creștere în piețele globale și integrate în grupajuri de transport.

Încă de la începutul anului, Dr. Tobias Burger (46) a fost noul Chief Operations Office (COO) pentru rețeaua de logistică pe calea aerului și a apei și un membru al Boardu-lui Executiv de logistică DACHSER. Fostul Director de logistică pe Aer & Apă a fost Edoardo Podesta (61) care s-a pensionat după o carieră de 20 de ani la DACHSER, dintre care ultimii patru petrecuți în rolul de lider pe această zonă de business.

Prečítať
02/08/2024
DACHSER rozširuje portfólio služieb pre B2C dodávky

Targo on-site fix je nový produkt, ktorý umožňuje dohodnúť s predajcom presný dátum doručenia už pri zadávaní objednávky.

Spotrebitelia od maloobchodu očakávajú veľa: nakupovanie kdekoľvek a kedykoľvek chcú a získanie objednaného tovaru v čase a mieste, ktorý im vyhovuje. Vo vysoko konkurenčnom trhovom prostredí majú najlepšiu pozíciu maloobchodníci, ktorí predávajú tovar prostredníctvom celej škály kanálov: od kamenných predajní až po internetové obchody. Základom takýchto sofistikovaných koncepcií viackanálového predaja sú výkonné dodávateľské reťazce, ktoré sa dokážu rýchlo prispôsobiť. DACHSER teraz v celej Európe uviedol na trh nový produkt targo on-site fix, ktorý podporuje koncepcie omnichannel svojich zákazníkov a umožňuje úplnú flexibilitu pri dohodovaní termínov dodania.

Prečítať
3
02/08/2024
Cesta k väčšej udržateľnosti

Spoločne k udržateľnosti: Ricola a DACHSER postupne znižujú emisie CO₂ v celom globálnom dodávateľskom reťazci švajčiarskeho výrobcu bylinných cukroviniek. Prečítajte si o zmene myslenia smerom k hodnotovej orientácii.

Prečítať
01/23/2024
Logistika 2030 – Rozdiel robia najmä ľudia

Logistika je komplexným prepojením tokov tovarov a informácií v inteligentných sieťach. Ľudia sú a zostávajú kľúčom k ich úspechu a spoľahlivosti. „Logistics is People Business“ má mnoho podôb - v celkovej stratégii spoločnosti DACHSER, ako aj v každodennom živote tejto rodinnej firmy.

Prečítať

DACHSER Slovensko

2
01/30/2024
Digitálne dvojča

Digitálne dvojča je jednou z kľúčových inovácií pre moderné dodávateľské reťazce. Na akých hlavných technológiách je postavené? A čo to znamená pre každodennú prepravu a manipuláciu v logistike? Odpovede vyzerajú sľubne.

Prečítať
2
01/22/2024
DACHSER kupuje švédsku spoločnosť Frigoscandia AB

Spoločnosť DACHSER získala popredného poskytovateľa komplexných služieb v oblasti potravinovej logistiky s kontrolovanou teplotou a mrazených potravín v severskom regióne, spoločnosť Frigoscandia AB so sídlom vo švédskom Helsingborgu. Akvizícia podlieha schváleniu zo strany európskych orgánov pre hospodársku súťaž.

Prečítať
01/18/2024
Nový lunárny rok 2024 - kľúčové dátumy a vplyv na logistiku

Lunárny nový rok na začiatku "Roku draka" sa koná 10. februára 2024 a je najväčším sviatkom v čínskych komunitách, kde ľudia oslavujú začiatok nového roka so svojimi rodinami.

Prečítať
01/18/2024
Katka Nagyová: Takúto prácu som si želala, hľadala som ju a som rada, že som ju našla

Do DACHSERU nastúpila s vidinou samostatnej práce s číslami, dokladmi a tabuľkami. Z príležitosti, ktorú dostala sa tešila, pričom vtedy ani len netušila, že od fungovania ako senior referent sa vypracuje na Manažérku účtovného oddelenia. Katarína Nagyová v prvej časti nášho seriálu o zamestnancoch spoločnosti DACHSER prezradila viac o sebe či vzťahoch medzi oddeleniami. Dozviete sa aj to, prečo sa jej v práci páči rovnako ako v prvý deň.

Prečítať
01/16/2024
Elektrické kamióny jazdia už aj cez štátne hranice

Nedávno začal elektrický kamión Mercedes-Benz eActros jazdiť päťkrát týždenne 200-kilometrový okruh z logistického centra v Hofe do pobočky v Kladne, blízko Prahy.

Prečítať
5+
01/08/2024
Štart do života

DACHSER a terre des hommes sa už niekoľko rokov zúčastňujú odborného vzdelávania pre mladých ľudí v Južnej Afrike. Počas nedávnej návštevy sa Bernhard Simon, predseda dozornej rady spoločnosti DACHSER, a Joshua Hofert, riaditeľ komunikácie terre des hommes, dozvedeli o pokroku spoločných projektov. Boli obzvlášť hrdí na úspech šiestich mladých ľudí z Livingstone v Zambii, ktorí po výmennom pobyte v Nemecku založili svoj vlastný start-up, spoločnosť na recykláciu odpadu Trash4Cash.

Prečítať
01/04/2024
Nový DACHSER magazín je tu!

Deň čo deň viac ako 30 000 zamestnancov spoločnosti DACHSER vynakladá maximálne úsilie na udržiavanie spoľahlivých a bezpečných tokov tovaru našich zákazníkov, poskytuje vysokú úroveň kvality a občas sa doslova pokúša o nemožné.

01/02/2024
DACHSER Czech Republic zavádza elektrické nákladné vozidlo na vnútroštátnu diaľkovú prepravu

DACHSER uviedol do pravidelnej prevádzky svoj prvý elektrický kamión na diaľkovú prepravu. Volvo FH Electric s dvoma výmennými nadstavbami jazdí pre spoločnosť DACHSER v Českej republike. Kamión má dojazd približne 300 km a spolu s návesmi váži 44 ton.

Prečítať
2
12/21/2023
E-palivá: Nádej alebo slepá ulička?

V diskusiách o klimatických opatreniach v dopravnom sektore sa neustále vedie debata o syntetických palivách, tzv. e-palivách (e-fuels). Niektorí považujú synteticky vyrábané palivá za cennú technológiu budúcnosti, iní ich označujú za neekonomické a absurdné.

Prečítať
12/18/2023
FERCAM – Z Južného Tirolska do celého sveta

DACHSER a FERCAM spojuje dlhoročné partnerstvo. Rodinná firma z Bolzana už od roku 2003 distribuuje zásielky s priemyselným a spotrebným tovarom z európskej siete DACHSER v Taliansku a tiež ich do siete priváža. Obe spoločnosti majú veľa spoločného a to sa týka aj ich firemnej histórie.

Prečítať
Zobraziť viac

DACHSER Corporate

03/01/2024
Statement of the DACHSER Executive Board

Right-wing extremist ideas, intolerance, and isolationism are not compatible with DACHSER’s values. The DACHSER Executive Board therefore takes a clear stance against all forms of political extremism.  

Prečítať
2
02/28/2024
Connected in the electrification age

The switch to electromobility is changing logistics chains worldwide. Swoboda, an automotive supplier based in Germany’s Allgäu region, sees this as an opportunity. To pursue it, DACHSER is helping the company reorganize its global supply chains.

Prečítať
02/28/2024
DACHSER connects Tunisia and Turkey directly to its groupage network

At the beginning of the year, DACHSER put two gateways for groupage transportation, full truckload (FTL) and less than truckload (LTL) to Tunisia and Turkey into operation. The logistics service provider is thus expanding its service portfolio and offering its customers faster and more efficient road transportation to and from the two countries.

Prečítať
2
02/28/2024
The future of trucking starts now

Zero-emission commercial vehicles have finally made it out of the future lab. But there are still a few challenges for the new breed of trucks to master on the road to becoming a practical everyday technology.

Prečítať
ZOBRAZIŤ VIAC

Najviac čítané

05/18/2022
DACHSER Procurement ponúka komplexnú starostlivosť o vaše pravidelné dodávky

Procurement logistics − jednoduchšie a efektívnejšie obstarávanie tovaru vďaka stabilnej spolupráci s jediným prepravcom.

Prečítať
11/06/2019
Incoterms 2020

Nová verzia Incoterms nadobudne účinnosť 1. januára 2020 a bude zahŕňať množstvo zmien. Dodacie podmienky vydané Medzinárodnou obchodnou komorou upravujú základné povinnosti kupujúceho a predávajúceho v medzinárodnom obchode, ako je prechod vlastníctva medzi predávajúcim a kupujúcim, deľba prepravných nákladov a prechod rizika v zmysle zodpovednosti za stratu a poškodenie tovaru a náklady na poistenie.

Incoterms 2020 sa ešte viac prispôsobí súčasným globálnym obchodným praktikám, preto je nová verzia viditeľne orientovaná na praktickú stránku medzinárodného obchodu. Cieľom revízie bolo, aby boli ustanovenia Incoterms užívateľsky prívetivejšie. Ich prezentácia bola revidovaná, aby užívateľom uľahčila výber príslušnej podmienky. Okrem toho sa zmenilo poradie podmienok a ku každej podmienke boli pridané užívateľské pokyny.

Pokiaľ ide o obsah, došlo k významným zmenám oproti Incoterms 2010, najmä v nasledujúcich bodoch:

▪ Rôzne úrovne poistného krytia u CIF a CIP: Rovnako ako v minulosti je predávajúci aj naďalej povinný v Incoterms 2020 uzavrieť poistenie dopravy na vlastné náklady v podmienke CIF (Cost Insurance Freight) a CIP (Carriage Insurance Paid). Na rozdiel od Incoterms 2010 však obidve podmienky teraz stanovujú rôzne minimálne úrovne krytia cargo poistenia podľa klasifikácie ICC (Institute Cargo Clauses). Minimálne krytie, ktoré je potrebné dodržať pri dohodnutí podmienky CIF zostáva nezmenené. Cargo poistenie, ktoré má predávajúci uzavrieť, musí naďalej zodpovedať minimálnemu krytiu v súlade s klauzulou ICC (C) alebo podobnými doložkami (krytie vymenovaných rizík). Ak je dohodnutá podmienka CIP, musí teraz predávajúci poskytnúť poistné krytie v súlade s klauzulou ICC (A) (krytie všetkých rizík). Podmienky CIF aj CIP umožňujú zmluvným stranám dohodnúť sa na poistnom krytí, ktoré sa od tohto líšia.

▪ Zahrnutie požiadaviek súvisiacich s bezpečnosťou: Požiadavky týkajúce sa bezpečnosti prepravy tovaru boli teraz zahrnuté do pravidiel A 4 a A 7 každej doložky Incoterms 2020. Rovnako ako u iných podmienok Incoterms je potrebné poznamenať, že podmienky Incoterms sa priamo vzťahujú len na zmluvné strany kúpnej zmluvy a nie sú predmetom prepravnej zmluvy.

▪ Incoterms 2020 obsahuje ustanovenia pre prepravu vlastnými dopravnými prostriedkami u podmienok Free Carrier (FCA), Delivery at Place (DAP), Delivery at Place Unloaded (DPU), a Delivered Duty Paid (DDP).

▪ Pre tovar predávaný na základe podmienky FCA (Free Carrier) a určený pre námornú kontajnerovú prepravu stanovuje FCA do budúcna novú možnosť. Kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť, že kupujúci dá pokyn svojmu prepravcovi, aby po naložení tovaru vydal predávajúcemu konosament (Bill of Lading). Zároveň je predávajúci povinný odovzdať tento konosament kupujúcemu. To sa zvyčajne vykonáva prostredníctvom zúčastnených bánk.

▪ Premenovanie DAT na DPU (Delivered at Place Unloaded). Podľa podmienky DAT Incoterms 2010 predávajúci dodal tovar, len čo bol vyložený z dopravného prostriedku na "terminále". Podľa poznámok k Incoterms 2010 však termín "terminál" sa nemal chápať z technického hľadiska, ale znamenalo to akékoľvek miesto vykládky. Táto skutočnosť bola v Incoterms 2020 zohľadnená premenovaním predchádzajúce podmienky DAT na DPU (Delivered at Place Unloaded) pre väčšiu prehľadnosť. To znamená, že v budúcnosti môže byť akékoľvek dohodnuté miesto miestom určenia.

Incoterms platia medzi zmluvnými stranami (národne i medzinárodne) kúpnej zmluvy, ale neobmedzujú osobitné práva a povinnosti v rámci tohto zmluvného vzťahu. Na základe takto zaručenej jednotnej definície je potrebné sa vyhnúť následným problémom s výkladom alebo nezrovnalosťami medzi zmluvnými stranami. Je potrebné poznamenať, že Incoterms vzhľadom na svoju povahu ako ustanovenia typu Všeobecných obchodných podmienok nepredstavujú zákonné ustanovenia, a preto sa stávajú právne záväznými len vtedy, ak boli účinne dohodnuté medzi stranami kúpnej zmluvy prostredníctvom zodpovedajúceho odkazu (pre Incoterms 2020, je to možné aj pred 1.1. 2020). Bez ohľadu na to majú v jednotlivých prípadoch protichodné zákonné ustanovenia stále prednosť pred podmienkami Incoterms.

Incoterms revidovalo 500 odborníkov z viac ako 40 krajín.

Tieto doložky sú uznávané po celom svete a používajú sa vo viac ako 30 rôznych jazykoch.

11/10/2020
DACHSER teraz môžete sledovať aj na LinkedIne

Spoločnosť DACHSER pravidelne informuje o novinkách, aktualitách a udalostiach z DACHSERu na webových stránkach www.dachser.sk alebo pomocou pravidelného newsletteru. Aby sme Vám boli ešte bližšie a uľahčili komunikáciu s nami, je tu pre Vás DACHSER profil aj na LinkedIne. Tu máte šancu sa dozvedať novinky a detaily z logistického sektora a zo sveta spoločnosti DACHSER pravidelne a bez nevyhnutnosti hľadania článkov na webe našej logistickej spoločnosti. Prihláste sa ku sledovaniu správ z korporátneho DACHSER profilu a získajte prehľad o všetkom čo sa deje ešte skôr, než sa správy dostanú do médií. Prihlásiť sa môžete jednoducho - označením tlačidla "following" na profile DACHSERu priamo tu: https://www.linkedin.com/company/dachser/ .

Prečítať
5+
10/04/2021
"Všetci sme na jednej lodi"

Už viac ako rok nám v ušiach rezonuje tvrdenie, že koronavírus viedol k veľkým zmenám. Čo sa však skutočne zmenilo? Prinášame vám poznatky a perspektívy z podnikovej kultúry spoločnosti DACHSER.

Prečítať
08/27/2019
Najväčšia loď sveta vyplávala na svoju prvú plavbu

Dopravná spoločnosť MSC (Mediterranean Shipping Company) spustila na vodu najväčšiu nákladnú loď sveta. Plavidlo MSC Gülsün sa na svoju prvú plavbu vydalo z prístavu Xingang 8. júla, pričom do cieľovej destinácie, Gdansku, pričom do cieľovej destinácie, Gdansku, dorazila koncom augusta. 

Prečítať
11/26/2018
Roman Stoličný sa stal novým country managerom LIEGL & DACHSER

Medzinárodný dodávateľ logistických služieb DACHSER vymenoval nového country managera svojej pobočky v Maďarsku, spoločnosti LIEGL & DACHSER. Stal sa ním Roman Stoličný, ktorý zároveň naďalej zostáva managing directorom a členom predstavenstva DACHSER Slovakia.

Prečítať
03/10/2020
DACHSER otvára pobočku v argentínskom vinárskom regióne Mendoza

DACHSER znovu rozširuje svoje pôsobenie v Južnej Amerike, a to vďaka novej pobočke v argentínskom vinárskom regióne Mendoza. Nová lokalita približuje DACHSER jeho zákazníkom v regióne a zároveň podporuje možnosti dodávateľského reťazca, tak aby víno putovalo “z vinice priamo do regálu”.

Prečítať
07/04/2019
DACHSER Slovakia v Bratislave sa rozrastá

Spoločnosť DACHSER Slovakia pokračuje v rozvoji svojho areálu v Lozorne pri Bratislave. Po tom, čo minulý rok uviedli do prevádzky veľkú multifunkčnú skladovú halu v hodnote 6 mil. eur, tento rok zahájili práce na rozšírení existujúcej prekladiskovej haly. Ide o investíciu v rozsahu 3 mil. eur a dokončenie stavby sa plánuje na september 2019.

Prečítať
12/22/2021
Zamestnanci DACHSER si pripravili vianočné prekvapenia pre seniorov

Akú radosť môže priniesť krabica od topánok? Pre seniorov pomerne veľkú. Je plná vecí, ktoré seniori potrebujú, či drobností, ktoré ich potešia. Do charitatívnej akcie s názvom „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ sa zapojili zamestnanci DACHSER Slovakia začiatkom decembra so svojpomocne ozdobenými krabicami plných prekvapení, ktoré si dôchodcovia nájdu na Štedrý deň pod stromčekom.

Prečítať
01/24/2020
DACHSER  Slovakia rozširuje sieť priamych liniek

Pozemná preprava v Európe – DACHSER je odborník, ktorému môžete veriť.

DACHSER Slovakia opäť posilňuje svoju sieť priamych liniek. Vďaka tomu sa mu neustále darí zvyšovať kvalitu poskytovanej zbernej služby. Od januára 2020 je otvorená nová exportná linka do rumunského Brašova. Ďalšie rozšírenie je v plánovaní vrátane liniek do Litvy, Lotyšska, Estónska a Bieloruska.

Prečítať