Odporúčané články

02/24/2021
Dachser Air & Sea Logistics reorganizuje regionálny manažment

Spoločnosť Dachser Air & Sea Logistics (ASL) reorganizovala riadenie svojich obchodných jednotiek v regiónoch Európa, Stredný východ a Afrika (EMEA) a Amerika.

Prečítať
11/05/2020
DACHSER Slovakia investuje do automatizácie na prvú a poslednú míľu

Projekt automatizácie na prvú a poslednú míľu štartuje na Slovensku. Celoeurópsky projekt logistického providera DACHSER, ktorý nedávno začal pilotnú fázu na vybraných pobočkách v Európe, sa teraz rozbieha aj na Slovensku. Ide o mobilné terminály pre vodičov na rozvozových linkách, čo umožní lepšie plánovanie vyzdvihnutia a doručenia zásielok.

Prečítať
10/05/2020
Lokálne, regionálne, celosvetovo: Zháňate skladovací priestor?

Hľadáte voľný skladovací priestor a spoľahlivého logistického partnera? DACHSER Contract Logistics má voľné kapacity.

Prečítať
05/28/2020
DACHSER pokračuje s charterovými letmi aj v máji

Okrem charterových letov medzi Áziou a Európou pokračuje poskytovateľ logistických služieb DACHSER s organizáciou ďalších transpacifických letov na pokrytie severo- a juho-amerických trhov. V rámci týchto zmien bol napríklad pridaný nový spoj medzi Šanghajom a Los Angeles.

Prečítať

DACHSER Slovensko

09/21/2021
Čínsky sviatok "Zlatý týždeň 2021": vplyv na logistiku

Blíži sa októbrový Zlatý týždeň v Číne. V tejto aktualizácii nájdete všetky informácie a tiež očakávania o trhu.

Čo je Zlatý týždeň?

Zlatý týždeň je čínsky týždenný sviatok. Začína sa 1. októbra a trvá do 7. októbra. Bežná prevádzka sa obnoví 8. októbra.

Čo sa bude diať počas Zlatého týždňa?

Počas sedemdňového štátneho sviatku budú takmer všetky podniky, továrne a vládne organizácie zatvorené alebo budú mať nízky počet zamestnancov. To znamená, že výroba sa spomalí alebo úplne zastaví. Letiská, námorné prístavy a sklady budú fungovať v obmedzenom režime a colné úrady budú zatvorené.Kancelárie DACHSER v Číne budú od 1. do 7. októbra zatvorené.

Ako ovplyvní Zlatý týždeň logistiku dopravy?

Nápor sa zvyčajne začína 3 4 týždne pred štátnym sviatkom 1. októbra, keď chcú prepravcovia urýchliť výrobu, aby sa zásobili a odoslali tovar z Číny pred dlhou prestávkou.

Nákladná námorná doprava

Keďže kapacita námornej nákladnej dopravy je skôr nižšia, ovplyvnilo by to bežné vývozné/dovozné operácie. Lodné spoločnosti často oznamujú prázdne plavby, aby prispôsobili svoje služby nízkemu dopytu na trhu. V prípade niektorých dopravcov sa obmedzenia plavby začínajú už v 38. týždni a normálny letový poriadok sa obnoví až v 42. týždni. Tento rok je situácia veľmi dynamická vzhľadom na vážne preťaženie prístavov a narušenie služieb, ku ktorému už dochádza. Dopravcovia nemusia chcieť zrušiť plavby a podmienky poskytovania služieb sa môžu líšiť od linky k linke a od trasy k trase. Ďalšie informácie vám poskytne zástupca spoločnosti DACHSER.

Ak máte nejaké prichádzajúce zásielky, láskavo sa dohodnite na ich vyzdvihnutí pred sviatkami, aby ste sa vyhli zbytočným nákladom na uskladnenie alebo zadržanie.

V súčasnosti je situácia na trhu lodnej dopravy veľmi napätá v dôsledku preťaženia prístavov, meškaní a nedostatku zariadení. Nedávny tajfún Chanthu zhoršil situáciu extrémnymi poveternostnými podmienkami, ktoré prinútili hlavné prístavy vrátane Šanghaja a Ningbo na niekoľko dní zatvoriť. Priestor je naďalej kritický a sadzby by sa mohli do konca roka ďalej zvyšovať. Na zabezpečenie miesta je potrebná rezervácia 6 8 týždňov vopred.

Letecká nákladná doprava

V prípade leteckého dovozu sa vybavujú len zásielky s predbežnou rezerváciou. Čínska colná správa nebude počas sviatkov vybavovať dovozné colné konanie. Dovozné zásielky preto nemusia byť spracované včas.

V prípade leteckého vývozu odporúčame, aby ste nám zaslali svoju rezerváciu alebo pokyny čo najskôr pred začiatkom Zlatého týždňa. Konečný termín pre ekonomické objednávky je 29. septembra o 12:00 miestneho času v Číne. V prípade núdzových objednávok je konečný termín 30. septembra o 12:00 čínskeho času.

Ako to už býva, priestor pre leteckú prepravu bude počas tradičného predsviatočného obdobia veľmi obmedzený a dopyt po ňom bude veľký. Tento rok budú dodávateľské reťazce čeliť veľkým výzvam v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku kapacity, vážneho narušenia prevádzky letiska Shanghai PVG s nedostatkom personálu pozemnej obsluhy a preťaženia všetkých ostatných čínskych letísk. Táto situácia bude mať nevyhnutne za následok dlhšie dodacie lehoty a vyššie sadzby.

Železničná nákladná doprava

V prípade LCL zásielok smerujúcich zo západu bude posledné colné konanie pred sviatkom „Golden Week“ v 39. týždni a prevádzka sa obnoví v 42. týždni. Ostatné pravidelné služby nie sú ovplyvnené, ale závisia od kapacity a dostupnosti zariadení. Čínska colnica bude od 1. do 3. októbra zatvorená a od 4. do 7. októbra bude pracovať s nízkym počtom zamestnancov. Colné konanie nemusí byť ukončené včas z dôvodu obmedzeného počtu zamestnancov.

Na základe historických záznamov dosiahli objednávky vrchol dva týždne pred sviatkami. Tento rok je napriek predvianočnému náporu kapacita v septembri veľmi obmedzená. V dôsledku toho sa očakáva, že úroveň sadzieb sa v dôsledku silného dopytu zvýši.

Naše odporúčania

Jesenná vrcholná sezóna nasleduje hneď po Zlatom týždni. Vzhľadom na to je súčasná situácia na trhu veľmi napätá. Preto odporúčame dlhodobé plánovanie a rezerváciu v dostatočnom predstihu, aby sa predišlo narušeniu dodávateľského reťazca, a to aj po skončení sviatku Zlatý týždeň. Zvážte prosím nasledujúce skutočnosti:

  • Oznámte nám svoje potreby a termíny prepravy, aby sme vám mohli ponúknuť najvhodnejšie riešenie, ktoré bude vyhovovať vášmu rozpočtu.
  • Pripravte si presný odhad zásielky v dostatočnom predstihu na dlhodobé plánovanie.
  • Rezervujte si miesto čo najskôr; čím skôr si miesto rezervujete, tým väčšiu šancu máte na jeho získanie.
  • Sledujte najnovšie správy o trhu. To vám umožní aktívne plánovať a včas reagovať na náhle zmeny.

Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na miestnu kontaktnú osobu, ktorá vám ochotne pomôže.

Prečítať
09/20/2021
Spoločnosť DACHSER Slovakia opäť potvrdzuje kvalitu svojich služieb

V júli tohto roku spoločnosť DACHSER Slovakia opäť získala certifikát ISO 9001:2015, ktorý zaručuje kvalitu jej služieb už viac ako dvadsať rokov.

Prečítať
09/17/2021
Súčasná prepravná situácia v Nemecku

Globálny logistický trh v rokoch 2020 a 2021 zaznamenal veľké výzvy pre celé odvetvie. Hoci sa hospodárstvo po dlhých výlukách a uzavretí hraníc vo všetkých odvetviach zotavilo, viedlo to k vysokému zaťaženiu logistickej siete v tomto roku. To má za následok zvýšený nedostatok prepravného priestoru. Nasledujúci prehľad poskytuje ďalšie informácie.

Súčasnú situáciu na trhu výrazne ovplyvňuje vývoj objemu prepravy, ktorý sa za posledné dva roky zvýšil až o 20 %. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov sa vysoký objem letných zásielok neznížil, ako je obvyklé, ale v súčasnosti je na stabilnej, veľmi vysokej úrovni. V septembri sa očakáva len mierne spomalenie. Je to spôsobené efektom dobiehania, presunom spotreby do online prostredia a zmenami v úrovni zásob v priemysle a maloobchode.

Na druhej strane je nedostatok voľných kapacít, ak ide o vozidlá, vodičov a skladníkov, ako aj veľké zaťaženie infraštruktúry. Okrem toho naďalej platia vysoké požiadavky na hygienické predpisy a požiadavky na vzdialenosť na pracovisku, ako aj preventívne opatrenia na zachovanie funkčnosti siete DACHSER. To následne zvyšuje personálne a procesné náklady.

Zvýšené objemy pri obmedzených zdrojoch prepravného priestoru majú trvalý vplyv na celý logistický sektor. Tímy spoločnosti DACHSER však robia všetko pre to, aby vyvinuli inteligentné riešenia na zabezpečenie medzinárodnej kvality, stability logistickej siete, a tým aj bezpečnosti dodávateľských reťazcov našich zákazníkov aj v neistých časoch.

Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na miestneho zástupcu spoločnosti DACHSER.

Prečítať
09/14/2021
Digitalizácia ako cesta k udržateľnosti

Slovenská pobočka spoločnosti DACHSER v Lozorne je jedným z kľúčových centier medzinárodnej logistickej korporácie, a to nielen vďaka svojej centrálnej polohe v rámci Európy, ale aj vďaka vysokej úrovni excelentnosti. Je to vďaka neustálym inováciám, moderným technológiám a IT systémom, ktorých výsledkom je vyššia efektivita, ako aj ekologickejšie logistické procesy. O ponuke logistických služieb a novinkách, ktoré v súčasnosti predstavuje, sme sa porozprávali s Viliamom Bokšanským, manažérom pobočky Lozorno v spoločnosti DACHSER Slovakia.

Prečítať
09/10/2021
Zamestnanci DACHSER pomáhajú aj štvornohým priateľom

Zamestnanci pobočky DACHSER v Martine zorganizovali koncom júla materiálnu zbierku pre útulok Tuláčik v Brezne. DACHSER zabezpečil prepravu potrebného tovaru do útulku a  23. augusta všetko odovzdal zamestnancom útulku.

Prečítať
08/31/2021
Vážne dopravné obmedzenia na letisku Shanghai Pudong (PVG)

Letecká nákladná doprava na letisku PVG v Šanghaji je opäť ohrozená po tom, ako bolo minulý piatok 20. augusta na letisku Pudong v Šanghaji (PVG) zaznamenaných niekoľko pozitívnych prípadov nakazenia vírusom Covid-19.

Prečítať
2
08/30/2021
Vakcíny pre Berlín

Boj proti pandémii pomocou očkovania, osobných ochranných prostriedkov a inteligentnej logistiky. Berlínsky senát poveril logistikou vakcín osvedčeného partnera, spoločnosť DACHSER v berlínskom Schönefelde.

Prečítať
08/26/2021
DACHSER zriaďuje kompetenčné centrum pre dátovú vedu a strojové učenie

Od začiatku júna združuje DACHSER odborné znalosti získané v rámci rôznych výskumných a inovačných projektov v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a dátovej vedy v novovybudovanom internom kompetenčnom centre Data Science & Machine Learning.

Prečítať
08/24/2021
Aktuálne informácie o situácii v prístavoch Ningbo a možných dôsledkoch

V súvislosti s uzavretím prístavu Ningbo Meishan by sme vám radi poskytli prehľad súčasnej situácie a možných dôsledkov.

Prečítať
2
08/23/2021
Údaje pre zlepšovanie kvality a ergonómiu procesov

Spoločnosť DACHSER spojila svoje sily so začínajúcou spoločnosťou MotionMiners, aby lepšie pochopila pracovný tok v tranzitných termináloch. Spoločnosť MotionMiners testovala novú metódu na zlepšenie kvality procesov na piatich rôznych miestach, ktorá by mala mať pozitívny vplyv aj na celkovú ergonómiu práce.

Prečítať
Zobraziť viac

DACHSER Corporate

09/21/2021
DACHSER takes on 613 junior staff

When a fresh cycle of training started this year in Germany, the logistics provider welcomed 583 new trainees and 30 new students to the DACHSER fold. 

Whether providing the population with food, the economy with goods, or hospitals and doctor’s offices with medical supplies, logistics has been on everyone’s lips since the start of the pandemic and is classed as an essential service. DACHSER employees have demonstrated that they have the know-how and dedication to keep the economy’s supply chains working—thereby making an important contribution to society.

Prečítať
09/20/2021
Chinese Golden Week holiday 2021: Impact on Logistics

The October Golden Week holiday in China is soon approaching. In this update you will find all the information as well as some market forecasts.

Prečítať
09/17/2021
Air Freight: Shanghai Pudong Airport (PVG) status update

Regarding the disruptions at Shanghai Pudong Airport (PVG) in China, we would like to give you an updated overview and current status.

Prečítať
09/15/2021
Current cargo space situation in Germany

The global logistics market in 2020 and 2021 has caused major challenges for the entire industry. Although the economy recovered across all industries in the aftermath of the prolonged lockdowns and border closures, it led to high network loads this year, resulting in an increased shortage of cargo space. In the following, we provide an overview.

Prečítať
ZOBRAZIŤ VIAC

Najviac čítané

11/06/2019
Incoterms 2020

Nová verzia Incoterms nadobudne účinnosť 1. januára 2020 a bude zahŕňať množstvo zmien. Dodacie podmienky vydané Medzinárodnou obchodnou komorou upravujú základné povinnosti kupujúceho a predávajúceho v medzinárodnom obchode, ako je prechod vlastníctva medzi predávajúcim a kupujúcim, deľba prepravných nákladov a prechod rizika v zmysle zodpovednosti za stratu a poškodenie tovaru a náklady na poistenie.

Incoterms 2020 sa ešte viac prispôsobí súčasným globálnym obchodným praktikám, preto je nová verzia viditeľne orientovaná na praktickú stránku medzinárodného obchodu. Cieľom revízie bolo, aby boli ustanovenia Incoterms užívateľsky prívetivejšie. Ich prezentácia bola revidovaná, aby užívateľom uľahčila výber príslušnej podmienky. Okrem toho sa zmenilo poradie podmienok a ku každej podmienke boli pridané užívateľské pokyny.

Pokiaľ ide o obsah, došlo k významným zmenám oproti Incoterms 2010, najmä v nasledujúcich bodoch:

▪ Rôzne úrovne poistného krytia u CIF a CIP: Rovnako ako v minulosti je predávajúci aj naďalej povinný v Incoterms 2020 uzavrieť poistenie dopravy na vlastné náklady v podmienke CIF (Cost Insurance Freight) a CIP (Carriage Insurance Paid). Na rozdiel od Incoterms 2010 však obidve podmienky teraz stanovujú rôzne minimálne úrovne krytia cargo poistenia podľa klasifikácie ICC (Institute Cargo Clauses). Minimálne krytie, ktoré je potrebné dodržať pri dohodnutí podmienky CIF zostáva nezmenené. Cargo poistenie, ktoré má predávajúci uzavrieť, musí naďalej zodpovedať minimálnemu krytiu v súlade s klauzulou ICC (C) alebo podobnými doložkami (krytie vymenovaných rizík). Ak je dohodnutá podmienka CIP, musí teraz predávajúci poskytnúť poistné krytie v súlade s klauzulou ICC (A) (krytie všetkých rizík). Podmienky CIF aj CIP umožňujú zmluvným stranám dohodnúť sa na poistnom krytí, ktoré sa od tohto líšia.

▪ Zahrnutie požiadaviek súvisiacich s bezpečnosťou: Požiadavky týkajúce sa bezpečnosti prepravy tovaru boli teraz zahrnuté do pravidiel A 4 a A 7 každej doložky Incoterms 2020. Rovnako ako u iných podmienok Incoterms je potrebné poznamenať, že podmienky Incoterms sa priamo vzťahujú len na zmluvné strany kúpnej zmluvy a nie sú predmetom prepravnej zmluvy.

▪ Incoterms 2020 obsahuje ustanovenia pre prepravu vlastnými dopravnými prostriedkami u podmienok Free Carrier (FCA), Delivery at Place (DAP), Delivery at Place Unloaded (DPU), a Delivered Duty Paid (DDP).

▪ Pre tovar predávaný na základe podmienky FCA (Free Carrier) a určený pre námornú kontajnerovú prepravu stanovuje FCA do budúcna novú možnosť. Kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť, že kupujúci dá pokyn svojmu prepravcovi, aby po naložení tovaru vydal predávajúcemu konosament (Bill of Lading). Zároveň je predávajúci povinný odovzdať tento konosament kupujúcemu. To sa zvyčajne vykonáva prostredníctvom zúčastnených bánk.

▪ Premenovanie DAT na DPU (Delivered at Place Unloaded). Podľa podmienky DAT Incoterms 2010 predávajúci dodal tovar, len čo bol vyložený z dopravného prostriedku na "terminále". Podľa poznámok k Incoterms 2010 však termín "terminál" sa nemal chápať z technického hľadiska, ale znamenalo to akékoľvek miesto vykládky. Táto skutočnosť bola v Incoterms 2020 zohľadnená premenovaním predchádzajúce podmienky DAT na DPU (Delivered at Place Unloaded) pre väčšiu prehľadnosť. To znamená, že v budúcnosti môže byť akékoľvek dohodnuté miesto miestom určenia.

Incoterms platia medzi zmluvnými stranami (národne i medzinárodne) kúpnej zmluvy, ale neobmedzujú osobitné práva a povinnosti v rámci tohto zmluvného vzťahu. Na základe takto zaručenej jednotnej definície je potrebné sa vyhnúť následným problémom s výkladom alebo nezrovnalosťami medzi zmluvnými stranami. Je potrebné poznamenať, že Incoterms vzhľadom na svoju povahu ako ustanovenia typu Všeobecných obchodných podmienok nepredstavujú zákonné ustanovenia, a preto sa stávajú právne záväznými len vtedy, ak boli účinne dohodnuté medzi stranami kúpnej zmluvy prostredníctvom zodpovedajúceho odkazu (pre Incoterms 2020, je to možné aj pred 1.1. 2020). Bez ohľadu na to majú v jednotlivých prípadoch protichodné zákonné ustanovenia stále prednosť pred podmienkami Incoterms.

Incoterms revidovalo 500 odborníkov z viac ako 40 krajín.

Tieto doložky sú uznávané po celom svete a používajú sa vo viac ako 30 rôznych jazykoch.

11/10/2020
DACHSER teraz môžete sledovať aj na LinkedIne

Spoločnosť DACHSER pravidelne informuje o novinkách, aktualitách a udalostiach z DACHSERu na webových stránkach www.dachser.sk alebo pomocou pravidelného newsletteru. Aby sme Vám boli ešte bližšie a uľahčili komunikáciu s nami, je tu pre Vás DACHSER profil aj na LinkedIne. Tu máte šancu sa dozvedať novinky a detaily z logistického sektora a zo sveta spoločnosti DACHSER pravidelne a bez nevyhnutnosti hľadania článkov na webe našej logistickej spoločnosti. Prihláste sa ku sledovaniu správ z korporátneho DACHSER profilu a získajte prehľad o všetkom čo sa deje ešte skôr, než sa správy dostanú do médií. Prihlásiť sa môžete jednoducho - označením tlačidla "following" na profile DACHSERu priamo tu: https://www.linkedin.com/company/dachser/ .

Prečítať
08/27/2019
Najväčšia loď sveta vyplávala na svoju prvú plavbu

Dopravná spoločnosť MSC (Mediterranean Shipping Company) spustila na vodu najväčšiu nákladnú loď sveta. Plavidlo MSC Gülsün sa na svoju prvú plavbu vydalo z prístavu Xingang 8. júla, pričom do cieľovej destinácie, Gdansku, pričom do cieľovej destinácie, Gdansku, dorazila koncom augusta. 

Prečítať
11/26/2018
Roman Stoličný sa stal novým country managerom LIEGL & DACHSER

Medzinárodný dodávateľ logistických služieb DACHSER vymenoval nového country managera svojej pobočky v Maďarsku, spoločnosti LIEGL & DACHSER. Stal sa ním Roman Stoličný, ktorý zároveň naďalej zostáva managing directorom a členom predstavenstva DACHSER Slovakia.

Prečítať
02/14/2020
Koronavírus: aktuálne prevádzkové informácie spoločnosti DACHSER v Číne

Prinášame ďalšie informácie o súčasnej situácii v Číne. Aby sa podarilo nový koronavírus udržať pod kontrolou, prijali miestne orgány v Číne niekoľko opatrení, aby zabránili zhromažďovaniu osôb a minimalizovali riziko nákazy.

Veľa pobočiek spoločnosti DACHSER bolo znovu otvorených v pondelok 10. februára 2020, ale kvôli bezpečnostným opatreniam a zákazu cestovania zo strany úradov sa pracuje iba v obmedzenom režime. Bohužiaľ možno očakávať meškanie a prevádzkové komplikácie, ako je nedostatok nákladných vozidiel a obmedzená kapacita.

• Pobočky DACHSER v Čcheng-tu, Nanjingu, Ningbo, Shenzen, Su-čou a Zhongshan sú v súčasnej dobe stále uzatvorené; naši zamestnanci však pracujú z domu.

• V krátkodobom horizonte by mohlo dôjsť k ďalším zmenám, čo sa týka otvorenia týchto pobočiek, o ktorom vás budeme informovať.

• Pobočka v Hongkongu je opäť plne funkčná.

Prostredníctvom našich webových stránok vás budeme aj naďalej informovať o aktuálnom dianí a dopade na váš dodávateľský reťazec. V prípade akýchkoľvek otázok sa prosím obráťte na vášho obchodného zástupcu spoločnosti DACHSER.

Prečítať
07/04/2019
DACHSER Slovakia v Bratislave sa rozrastá

Spoločnosť DACHSER Slovakia pokračuje v rozvoji svojho areálu v Lozorne pri Bratislave. Po tom, čo minulý rok uviedli do prevádzky veľkú multifunkčnú skladovú halu v hodnote 6 mil. eur, tento rok zahájili práce na rozšírení existujúcej prekladiskovej haly. Ide o investíciu v rozsahu 3 mil. eur a dokončenie stavby sa plánuje na september 2019.

Prečítať
10/01/2019
Omnikanálová logistika s inteligentnými dátami

Obchody pre domácich majstrov s “omnichannel” konceptom teraz využívajú naozaj všetky dostupné predajné kanály. Inteligentné logistické riešenia, akými je napríklad tzv. “drop shipment” to podporujú.

Prečítať
08/21/2019
DACHSER Czech Republic nasadil ďalší cestný vlak

Medzinárodný poskytovateľ logistických služieb DACHSER Czech Republic nasadil ďalší cestný vlak, tzv. Road train na pravidelnej linke. Veľkokapacitné vozidlá na pravidelných denných linkách medzi Ostravou a Brnom majú o 40 percent vyššiu kapacitu ako súčasné súpravy s dvoma výmennými nadstavbami, ktoré na linkách doteraz jazdili.

Prečítať
08/12/2019
Radovan Rodina  sa stal manažérom kontraktnej logistiky DACHSER Lozorno

Radovan Rodina bol oficiálne vymenovaný na pozíciu Contract Logistics Manager DACHSER Lozorno. Bude sa venovať vytvoreniu efektívneho riadenia kontraktnej logistiky, pričom dôležitou súčasťou jeho pracovnej náplne je neustále zlepšovanie kvality a produktivity.

Prečítať
06/06/2019
Novým prevádzkovým manažérom európskej logistiky DACHSER v Lozorne je Andrej Frič

Na pozíciu nového prevádzkového manažéra európskej logistiky pobočky DACHSER v Lozorne oficiálne menovaný Andrej Frič (39). Na pozícii vystriedal Viliama Bokšanského, ktorý sa stal vedúcim pobočky Lozorno.

Prečítať