Čínsky sviatok "Zlatý týždeň 2021": vplyv na logistiku

Blíži sa októbrový Zlatý týždeň v Číne. V tejto aktualizácii nájdete všetky informácie a tiež očakávania o trhu.

Čo je Zlatý týždeň?

Zlatý týždeň je čínsky týždenný sviatok. Začína sa 1. októbra a trvá do 7. októbra. Bežná prevádzka sa obnoví 8. októbra.

Čo sa bude diať počas Zlatého týždňa?

Počas sedemdňového štátneho sviatku budú takmer všetky podniky, továrne a vládne organizácie zatvorené alebo budú mať nízky počet zamestnancov. To znamená, že výroba sa spomalí alebo úplne zastaví. Letiská, námorné prístavy a sklady budú fungovať v obmedzenom režime a colné úrady budú zatvorené.Kancelárie DACHSER v Číne budú od 1. do 7. októbra zatvorené.

Ako ovplyvní Zlatý týždeň logistiku dopravy?

Nápor sa zvyčajne začína 3 4 týždne pred štátnym sviatkom 1. októbra, keď chcú prepravcovia urýchliť výrobu, aby sa zásobili a odoslali tovar z Číny pred dlhou prestávkou.

Nákladná námorná doprava

Keďže kapacita námornej nákladnej dopravy je skôr nižšia, ovplyvnilo by to bežné vývozné/dovozné operácie. Lodné spoločnosti často oznamujú prázdne plavby, aby prispôsobili svoje služby nízkemu dopytu na trhu. V prípade niektorých dopravcov sa obmedzenia plavby začínajú už v 38. týždni a normálny letový poriadok sa obnoví až v 42. týždni. Tento rok je situácia veľmi dynamická vzhľadom na vážne preťaženie prístavov a narušenie služieb, ku ktorému už dochádza. Dopravcovia nemusia chcieť zrušiť plavby a podmienky poskytovania služieb sa môžu líšiť od linky k linke a od trasy k trase. Ďalšie informácie vám poskytne zástupca spoločnosti DACHSER.

Ak máte nejaké prichádzajúce zásielky, láskavo sa dohodnite na ich vyzdvihnutí pred sviatkami, aby ste sa vyhli zbytočným nákladom na uskladnenie alebo zadržanie.

V súčasnosti je situácia na trhu lodnej dopravy veľmi napätá v dôsledku preťaženia prístavov, meškaní a nedostatku zariadení. Nedávny tajfún Chanthu zhoršil situáciu extrémnymi poveternostnými podmienkami, ktoré prinútili hlavné prístavy vrátane Šanghaja a Ningbo na niekoľko dní zatvoriť. Priestor je naďalej kritický a sadzby by sa mohli do konca roka ďalej zvyšovať. Na zabezpečenie miesta je potrebná rezervácia 6 8 týždňov vopred.

Letecká nákladná doprava

V prípade leteckého dovozu sa vybavujú len zásielky s predbežnou rezerváciou. Čínska colná správa nebude počas sviatkov vybavovať dovozné colné konanie. Dovozné zásielky preto nemusia byť spracované včas.

V prípade leteckého vývozu odporúčame, aby ste nám zaslali svoju rezerváciu alebo pokyny čo najskôr pred začiatkom Zlatého týždňa. Konečný termín pre ekonomické objednávky je 29. septembra o 12:00 miestneho času v Číne. V prípade núdzových objednávok je konečný termín 30. septembra o 12:00 čínskeho času.

Ako to už býva, priestor pre leteckú prepravu bude počas tradičného predsviatočného obdobia veľmi obmedzený a dopyt po ňom bude veľký. Tento rok budú dodávateľské reťazce čeliť veľkým výzvam v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku kapacity, vážneho narušenia prevádzky letiska Shanghai PVG s nedostatkom personálu pozemnej obsluhy a preťaženia všetkých ostatných čínskych letísk. Táto situácia bude mať nevyhnutne za následok dlhšie dodacie lehoty a vyššie sadzby.

Železničná nákladná doprava

V prípade LCL zásielok smerujúcich zo západu bude posledné colné konanie pred sviatkom „Golden Week“ v 39. týždni a prevádzka sa obnoví v 42. týždni. Ostatné pravidelné služby nie sú ovplyvnené, ale závisia od kapacity a dostupnosti zariadení. Čínska colnica bude od 1. do 3. októbra zatvorená a od 4. do 7. októbra bude pracovať s nízkym počtom zamestnancov. Colné konanie nemusí byť ukončené včas z dôvodu obmedzeného počtu zamestnancov.

Na základe historických záznamov dosiahli objednávky vrchol dva týždne pred sviatkami. Tento rok je napriek predvianočnému náporu kapacita v septembri veľmi obmedzená. V dôsledku toho sa očakáva, že úroveň sadzieb sa v dôsledku silného dopytu zvýši.

Naše odporúčania

Jesenná vrcholná sezóna nasleduje hneď po Zlatom týždni. Vzhľadom na to je súčasná situácia na trhu veľmi napätá. Preto odporúčame dlhodobé plánovanie a rezerváciu v dostatočnom predstihu, aby sa predišlo narušeniu dodávateľského reťazca, a to aj po skončení sviatku Zlatý týždeň. Zvážte prosím nasledujúce skutočnosti:

  • Oznámte nám svoje potreby a termíny prepravy, aby sme vám mohli ponúknuť najvhodnejšie riešenie, ktoré bude vyhovovať vášmu rozpočtu.
  • Pripravte si presný odhad zásielky v dostatočnom predstihu na dlhodobé plánovanie.
  • Rezervujte si miesto čo najskôr; čím skôr si miesto rezervujete, tým väčšiu šancu máte na jeho získanie.
  • Sledujte najnovšie správy o trhu. To vám umožní aktívne plánovať a včas reagovať na náhle zmeny.

Ak máte akékoľvek otázky, obráťte sa na miestnu kontaktnú osobu, ktorá vám ochotne pomôže.

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Balcova