Štart do života

DACHSER a terre des hommes sa už niekoľko rokov zúčastňujú odborného vzdelávania pre mladých ľudí v Južnej Afrike. Počas nedávnej návštevy sa Bernhard Simon, predseda dozornej rady spoločnosti DACHSER, a Joshua Hofert, riaditeľ komunikácie terre des hommes, dozvedeli o pokroku spoločných projektov. Boli obzvlášť hrdí na úspech šiestich mladých ľudí z Livingstone v Zambii, ktorí po výmennom pobyte v Nemecku založili svoj vlastný start-up, spoločnosť na recykláciu odpadu Trash4Cash.

DACHSER a terre des hommes sa už niekoľko rokov zúčastňujú odborného vzdelávania pre mladých ľudí v Južnej Afrike.

Prvou zastávkou bol tréningový projekt v Johannesburgu. DACHSER a terre des hommes podporujú miestnu organizáciu 'Outreach Foundation', ktorá pomáha marginalizovaným a nútene vysídleným mladým ľuďom s odborným vzdelaním, rozbehom podnikania a poskytuje aj psychosociálnu podporu. Tá je obzvlášť dôležitá pre dievčatá a ženy, ktoré zažili sexuálne zneužívanie a vykorisťovanie. Bolo príjemné dozvedieť sa, že absolventi projektu sú teraz úspešní. Napríklad Puleng Florence Mokoena, Ntokozo Ndebele, Chiratidzo Masango a Annie Sungulele Kombozi. Štyri mladé ženy založili úspešnú spoločnosť "Tasty Treats" po absolvovaní kurzov v oblasti gastronómie a obchodného vzdelania.

Mladí majú teraz príležitosť začať svoju kariéru v spoločnosti DACHSER Južná Afrika. V rámci programu "Learnership" strávia 12 mesiacov prácou na rôznych oddeleniach a získavajú tak cenné poznatky zo sveta logistiky. Mnohí z nich následne majú možnosť začať svoju logistickú kariéru práve v spoločnosti DACHSER.

V Zambii bolo na programe otvorenie recyklačného centra, na ktorom sa zúčastnil aj starosta mesta Livingstone. Tu sme sa po 5 rokoch opäť stretli so šiestimi mladými ľuďmi, ktorí v rámci výmenného programu navštívili Nemecko a centrálu DACHSER v Kemptene. Návšteva miestneho recyklačného centra ich inšpirovala k založeniu vlastnej spoločnosti. Livingstone so svojimi takmer 200 000 obyvateľmi denne vyprodukuje približne 90 ton odpadu. Viac než polovica z toho je súkromne spaľovaná alebo jednoducho zakopaná, čo ohrozuje zdravie obyvateľov aj životné prostredie.

"Nové recyklačné centrum pre mňa veľa znamená. Pomáha predchádzať hromadeniu odpadu a chráni životné prostredie. Navyše dáva mladým možnosť zarobiť si," hovorí Lweendo Habanyama (21), jedna z účastníčok projektu. Princíp Trash4Cash je jednoduchý: recyklované materiály sa predávajú – 250 ľudí, ktorí odpad prinášajú, zaň dostávajú zaplatené. Takmer 20 % plastového a papierového odpadu v Livingstone zozbierajú práve oni.

Flagship projekt Trash4Cash

"Trash4Cash je prvým projektom a som neuveriteľne hrdý na jeho šesť zakladateľov. Idú v stopách podnikateľského ducha, ktorý motivoval aj môjho deda k založeniu vlastnej prepravnej spoločnosti DACHSER v strede svetovej hospodárskej krízy v roku 1930," hovorí Bernhard Simon. "Trh práce na juhu sa v predvídateľnej budúcnosti nerozšíri dostatočne na to, aby absorboval množstvo talentovaných mladých ľudí. Riešením je podnikanie. Mladým sa oplatí byť podnikavými a vziať budúcnosť do vlastných rúk. Zo šiestich mladých ľudí sú teraz úspešní podnikatelia, vytvorili si vlastné príjmy, zodpovedajú za čisté životné prostredie, vytvárajú pracovné miesta a každému, kto zbiera recyklovateľný odpad v dedinách, dávajú možnosť si trochu privyrobiť."

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Alexandra Cunderlikova PR and Marketing Consultant