Spoločná práca na prepájaní sveta

Cestovné adaptéry ľuďom zaisťujú, možnosť napájať svoje zariadenia kdekoľvek na svete. Švajčiarsky výrobca WorldConnect AG chcel zvýšiť rýchlosť dodania týchto produktov a priblížiť sa svojim zákazníkom, preto nadviazal spoluprácu so spoločnosťou DACHSER, aby reorganizoval svoje logistické procesy.

Ideálne pre svetobežníkov: Univerzálny cestovný adaptér. Foto: WorldConnect
Ideálne pre svetobežníkov: Univerzálny cestovný adaptér. Foto: WorldConnect

Je to niečo, bez čoho by medzinárodní obchodní cestujúci a svetobežníci nikdy nemali odísť z domu. Uvedomenie si, že si zabudli pribaliť cestovný adaptér, má tendenciu prísť, keď sa im začne vybíjať batéria v smartfóne, notebooku alebo elektrickej zubnej kefke. Mnoho krajín znamená mnoho rôznych noriem, a preto nie každá zástrčka vyhovuje každej zásuvke. Cestovné adaptéry riešia tento problém.

Spoločnosť WorldConnect AG so sídlom vo Švajčiarsku je popredným svetovým prémiovým výrobcom týchto malých pomocníkov. Pod značkou SKROSS spoločnosť predáva vysokokvalitné adaptéry s patentovaným posuvným systémom pre použitie vo viac ako 150 rôznych krajinách. Hlavnými predajnými miestami sú bezcolné (duty-free) obchody na letiskách po celom svete, ako aj palubné obchody a maloobchodné predajne. Sortiment produktov a cestovného príslušenstva WorldConnect AG zahŕňa aj power banky, USB nabíjačky a mnoho ďalších nabíjacích a synchronizačných káblov.

Samotné produkty veľa cestujú a prekonávajú veľké vzdialenosti, aby sa dostali na miesta predaja. Tak napríklad cestovné adaptéry: vyrába ich bývalá materská spoločnosť spoločnosti WorldConnect AG, spoločnosť Noventa v Thajsku, a po zložení zvyčajne putujú do Európy po mori.

Vzťah založený na dôvere

Už v roku 2015 začala spoločnosť DACHSER Air & Sea Logistics Switzerland prepravovať príležitostné zásielky pre spoločnosť WorldConnect AG, išlo najmä o námornú prepravu z Ázie do Európy. To prinieslo pozitívne skúsenosti, na ktorých sa vyplatilo stavať: od januára 2020 riadi DACHSER aj skladovanie a distribúciu tovaru v Európe priamo z prístavu Hamburg.

„Pre WorldConnect AG sme vyvinuli integrovaný koncept, ktorý pokrýva celý rad logistických služieb,“ hovorí Samuel Haller, Country Manager Air & Sea Logistics DACHSER Švajčiarsko, ktorý sa o tohto zákazníka stará od prvého dňa. Poukazuje na to, že koordinácia medzikontinentálnych dodávateľských reťazcov s rôznymi dopravcami, lokalitami a kontaktmi v každej krajine je komplexná záležitosť.

"Určite je lepšie vedieť, že máte nablízku logistického partnera, ktorý dokáže vyriešiť vaše problémy, a čo je najdôležitejšie, môžete s ním byť osobnom kontakte." Christian Ernst, generálny riaditeľ spoločnosti WorldConnect AG

Táto zložitosť sa odráža aj v obrovskom počte zapojených pobočiek spoločnosti DACHSER. Thajské oddelenie pre exportnú námornú prepravu DACHSER je zodpovedné za organizáciu vývozu cestovných adaptérov: vyzdvihnutie z tovární v Thajsku, colné odbavenie a naloženie na lode smerujúce do Európy. „Konsolidáciou rôznych úloh ponúkame zákazníkovi efektivitu a transparentnosť,“ hovorí Jesper Larsen, výkonný riaditeľ Air & Sea Logistics South East Asia v spoločnosti DACHSER. „Keďže DACHSER Thajsko koordinuje aj vyzdvihnutie tovaru, máme bezproblémové spojenie s európskou pozemnou dopravnou sieťou DACHSER.“ Po príchode do Hamburgu DACHSER tovar vyzdvihne a prepraví do skladu v prístave. "Všetko to beží ako hodinky," hovorí Larsen.

Cestovný adaptér je doma kdekoľvek na svete
Cestovný adaptér je doma kdekoľvek na svete

Pridaná hodnota

V sklade v Hamburgu poskytuje DACHSER niekoľko služieb s pridanou hodnotou. Kartóny – buď uložené oddelene, alebo v niektorých prípadoch naskladané na priemyselných paletách – sa vykladajú a ukladajú na europalety.

 

Väčšina zásielok bude neskôr prepravená cez pozemnú prepravnú sieť DACHSER a kuriérskou, expresnou a balíkovou službou do viac ako tisíc predajných miest SKROSS po celej Európe. Malá časť výrobkov opustí Hamburg opäť po mori a bude smerovať na iné kontinenty. „Úzka interakcia medzi našimi rôznymi logistickými disciplínami nám umožňuje čeliť výzvam, ktoré prináša narušenie globálneho dodávateľského reťazca,“ hovorí Haller. Dodáva, že najmä pandémia je zodpovedná za masívne oneskorenia v dodávateľských reťazcoch. Ralf Hansen, generálny riaditeľ spoločnosti DACHSER v Hamburgu, súhlasí: „Jediný spôsob, ako to kompenzovať, je zladiť služby – tak maximalizujeme efektivitu.“ Hansen dohliada na organizáciu skladových služieb a pozemnej dopravy.

Samuel Haller a jeho tím sú zodpovední za celkové riadenie prevádzky spoločnosti DACHSER. „Niekedy musíte pracovať s ľuďmi, s ktorými ste doteraz hovorili iba cez telefón, pretože sídlia stovky kilometrov ďaleko. Ale určite je lepšie vedieť, že máte nablízku niekoho, kto môže vyriešiť vaše problémy, a čo je najdôležitejšie, môžete s ním byť v osobnom kontakte,“ hovorí Christian Ernst, generálny riaditeľ WorldConnect AG.

Blízkosť bola ďalším argumentom pri rozhodovaní WorldConnect AG využiť služby spoločnosti  DACHSER pri reorganizácii logistiky. Umiestnenie skladu v prístave Hamburg eliminuje zbytočné cesty a urýchľuje dodávky. „Presťahovaním skladu z Rakúska do Hamburgu sa nám podarilo dosiahnuť nielen značné úspory nákladov na dodávku kontajnerov, ale aj citeľné zníženie uhlíkovej stopy WorldConnect AG. Vďaka európskej zbernej sieti spoločnosti DACHSER a jej globálnym sieťam leteckej a námornej nákladnej dopravy sme zlepšili aj naše časy prepravy,“ hovorí Haller.

„Teraz, keď produkty dorazia do skladu o niekoľko dní skôr ako predtým, dostanú sa aj k zákazníkom rýchlejšie,“ dodáva Hansen. Toto je dôležité obzvlášť pri práci s prémiovými produktmi. „Naším cieľom je ponúknuť našim zákazníkom vyšší štandard ako pri sériovo vyrábanom tovare – a to zahŕňa aj logistiku,“ hovorí Violeta Radisavljevic, vedúca dodávateľského reťazca WorldConnect AG. Poznamenáva tiež, že spolupráca so spoločnosťou DACHSER sa tak ukázala ako strategická a ekologická. Haller dodáva: „Obe spoločnosti si stanovili za cieľ spojiť svet a zároveň poskytovať špičkovú kvalitu.“ Spoločne pracujú na tom, aby sa to stalo realitou.

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Balcova