DACHSER stavia nový sklad v Memmingene

Plne automatizovaný a šetrný k životnému prostrediu: Poskytovateľ logistiky vo svojej najväčšej prevádzke vytvára ďalších 52 000 paletových miest.

DACHSER rozširuje svoje logistické centrum Allgäu o skladovanie nechladených potravín a potravinárskych obalov na vysokých regáloch. Rodinná spoločnosť investuje do projektu približne 25 miliónov EUR. Nový sklad, ktorý je navrhnutý tak, aby bol šetrný k životnému prostrediu, má byť otvorený v lete 2022.

Prelomový ceremoniál v Memmingene - v.l.t.r. Stefan Hohm, CDO DACHSER; Thomas Henkel, General Manager DACHSER Logistics Center Allgäu; Manfred Schilder, Mayor City of Memmingen; Alexander Tonn, COO Road Logistics
Prelomový ceremoniál v Memmingene - v.l.t.r. Stefan Hohm, CDO DACHSER; Thomas Henkel, General Manager DACHSER Logistics Center Allgäu; Manfred Schilder, Mayor City of Memmingen; Alexander Tonn, COO Road Logistics

"Teraz je čas na investíciu do doteraz najväčšieho rozšírenia nášho logistického centra Allgäu," povedal na symbolickom ceremoniáli položenia základného kameňa vedúci pobočky Thomas Henkel. "Počet našich zákazníkov teraz rastie približne o 5 percent ročne a všetci potrebujú viac úložného priestoru. Chceme tiež vytvoriť kapacitu pre nových zákazníkov."

Nový sklad bude mať rozlohu síce len 7 500 m2, avšak s výškou 32 metrov poskytne priestor pre 52 000 paliet nechladených potravín a potravinových obalov. Sklad je plne automatizovaný a je navrhnutý pre skladovanie rýchloobrátkového tovaru od rôznych zákazníkov, ktorí majú veľké percento plných paliet. Zhruba 5 000 paliet bude denne uskladnených alebo vyzdvihnutých zo skladu prostredníctvom 22 nakladacích a vykladacích brán pre nákladné automobily, s manipulačnou plochou okolo 2 600 m2. Inštalované dopravné systémy tento proces z veľkej časti automatizujú. V hornej časti nad ložnou plochou bude k dispozícii 2300 m2 pre manuálne vychystávacie a dokončovacie operácie.

Počet našich zákazníkov teraz rastie približne o 5 percent ročne a všetci potrebujú viac úložného priestoru. Chceme tiež vytvoriť kapacitu pre nových zákazníkov.

Thomas Henkel, General Manager DACHSER Allgäu Logistics Center

 

V novom sklade s vysokými regálmi bude pracovať celkom 40 zamestnancov z pobočky v Memmingene. “Inteligentná automatizačná technológia zbavuje zamestnancov - náš najvzácnejší a najcennejší zdroj - väčšiny manuálnych prác v sklade i samotného vyskladňovania, takže sa môžu sústrediť na náročnejšie služby s pridanou hodnotou," vysvetľuje Stefan Hohm, vedúci vývoja spoločnosti DACHSER, ktorý je celosvetovo zodpovedný za zmluvnú logistiku v spoločnosti.

Prevádzka šetrná k prírode a udržateľná výstavba

Spoločnosť DACHSER bude väčšinu energie potrebnej na prevádzku veľkoskladu získavať pomocou fotovoltaického systému s výkonom približne jeden megawatt. Na pokrytie času, kedy fotovoltaický systém nebude generovať dostatok energie, bude sklad využívať uhlíkovo neutrálnu elektrinu, ktorá sa vyrába stopercentne z vodnej energie. Zálohou je tiež kogeneračná jednotka. Nový sklad bude napojený na systém diaľkového vykurovania regionálne tepelnej elektrárne a bude odtiaľ schopný čerpať teplo a dodávať sem aj prebytočnú energiu. To platí pre logistické centrum Allgäu už od roku 2010. Okrem toho sa plánuje, že elektrina vyrobená v novom zariadení bude použitá na nabíjanie akumulátorových elektrických vozidiel a v dlhom období aj na výrobu vodíka. Nemecké zákony na ochranu prírody si vyžadujú, aby bol ekologický vplyv stavby kompenzovaný, čoho DACHSER dosiahne spoluprácou s mestskými úradmi v Memmingene prostredníctvom rozsiahleho programu výsadby zelene v areáli spoločnosti. Okrem toho budú všetky zrážky zachytené v areáli spoločnosti pridané do zásob podzemnej vody.

„Náš nový sklad v Memmingene je vlajkovou loďou jednej z hlavných kontraktných logistických lokácií v sieti DACHSER," hovorí Alexander Tonn, COO Road Logistics v spoločnosti DACHSER. „Sklad v Memmingene znamená rozsiahle odborné znalosti v oblasti skladovania a služieb s pridanou hodnotou a má perfektnú polohu pre pripojenie k našej efektívnej európskej dopravnej sieti. Predovšetkým však naše logistické centrum Allgäu kultivuje dlhodobé partnerstvá so svojimi zákazníkmi a úspešne a trvalo vylepšuje ich logistické súvahy. Keď sa konečne otvorí, bude náš nový sklad v tomto smere zohrávať obzvlášť dôležitú úlohu."

Logistické centrum Allgäu spoločnosti DACHSER v Memmingene je najväčšou prevádzkou spoločnosti na svete. Jeho 880 zamestnancov riadi dopravu a skladovanie pre priemyselný a spotrebný tovar ako chladených aj nechladených potravín. Každý deň spracovávajú 3 000 ton potravín a 2 500 ton priemyselného a spotrebného tovaru. Zvláštna sila pobočky spočíva v zmluvnej logistike. Keď nový sklad sprevádzkujú v lete 2022, bude spoločnosť DACHSER schopná ponúknuť svojim zákazníkom v Memmingene celkom 200 000 paletových miest.

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Balcova