Spoločnosť DACHSER uvádza do prevádzky svoje prvé vodíkové vozidlá

Spoločnosť DACHSER pokračuje v praktických testoch technológií pohonu nákladných vozidiel bez emisií. V roku 2023 plánuje v Nemecku uviesť do prevádzky dve nákladné vozidlá s vodíkovými palivovými článkami (FCEV).

Poskytovateľ logistických služieb uvedie budúci rok v nemeckom Magdeburgu do prevádzky 27-tonový nákladný automobil Hyundai Xcient. Nákladné vozidlo s nulovými emisiami bude využívané na distribúciu v regiónoch a tiež na prepravu pravidelnou nočnou linkou smerujúcou do Berlína. Ďalšie nákladné vozidlo poháňané vodíkovými palivovými článkami – 19-tonový Enginius Bluepower, začne pre spoločnosť DACHSER zabezpečovať dodávky do centra Hamburgu v polovici roku 2023.

Spoločnosť DACHSER uvádza do prevádzky svoje prvé vodíkové nákladné vozidlá / Zdroj: FAUN Gruppe
Spoločnosť DACHSER uvádza do prevádzky svoje prvé vodíkové nákladné vozidlá / Zdroj: FAUN Gruppe

V Magdeburgu by mala spoločnosť DACHSER začať s prevádzkou nákladného vozidla Hyundai Xcient na vodíkový pohon začiatkom roka 2023. Vozidlo s celkovou prípustnou hmotnosťou 27 ton a 18 paletovými miestami má dojazd až 400 kilometrov, čo znamená, že môže byť používané v dvojzmennej prevádzke. Vozidlo budú riadiť profesionálni vodiči, ktorí tento rok absolvujú školenie v DACHSER. Zatiaľ čo cez deň sa kamión FCEV testuje v rámci regionálnej distribúcie v oblasti Magdeburgu, v noci bude v rámci systémovej prevádzky jazdiť do pobočky spoločnosti DACHSER v Berlíne-Schönefelde. Pre nočnú prevádzku bude vozidlo s nulovými emisiami vybavené tandemovým prívesom s výmennou nadstavbou. V blízkosti oboch pobočiek spoločnosti DACHSER v Magdeburgu a Berlíne budú po nasadení vozidiel k dispozícii zariadenia na doplňovanie vodíkového paliva.

V rámci štúdie Univerzity aplikovaných vied v Kemptene sme už zistili, že v rámci európskej siete zberných vozidiel DACHSER existuje značný potenciál pre vodíkové vozidlá.

Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO)

Zmluvným partnerom spoločnosti DACHSER je v tomto projekte spoločnosť H2 Delivery Truck Pool GmbH & Co. KG v Magdeburgu. Táto  spoločnosť je súčasťou spoločnosti H2 Green Power & Logistics GmbH, ktorá na svojej roadshow predstavila úžitkové vozidlá na vodíkový pohon určené pre logistiku. Medzi nimi i nákladné vozidlo Hyundai Xcient FCEV, s ktorým koncom roka 2021 navštívila jedenásť nemeckých miest.

V Hamburgu bez emisií

V polovici roka 2023 spoločnosť DACHSER zavedie do prevádzky nákladné vozidlo Bluepower 1938 FCEV od brémskej spoločnosti Enginius – dcérskej spoločnosti skupiny Faun. Vozidlo bude určené na prepravu do centra Hamburgu. Bluepower 1938 doplní koncept  prepravy bez emisií spoločnosti DACHSER, ktorý sa vyznačuje nulovými lokálnymi emisiami a ktorého spustenie v Hamburgu je naplánované na jeseň 2022. Bluepower 1938 má prípustnú celkovú hmotnosť 19 ton a s pevným skriňovým prívesom môže prepraviť až 18 paliet tovaru. Jeho odhadovaný dojazd – 250 kilometrov plus rezerva, je ideálny pre dodávky do centra mesta a ponúka aj veľmi vysoký potenciál rekuperácie.

"V rámci štúdie s Univerzitou aplikovaných vied v Kemptene sme zistili, že v európskej sieti zberných vozidiel spoločnosti DACHSER existuje značný potenciál pre vodíkové vozidlá," vysvetľuje Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) a člen predstavenstva spoločnosti DACHSER. "Tešíme sa na uvedenie prvých vodíkových nákladných vozidiel do siete DACHSER, pretože tak budeme môcť získať cenné praktické skúsenosti s ich fungovaním."

 

O spoločnosti H2 Green Power & Logistics GmbH:

Spoločnosť H2 Green Power & Logistics GmbH distribuuje zelený vodík rôznymi druhmi distribučných sietí: pozemnými, železničnými, potrubnými, či  vnútrozemskými vodnými cestami. Tento vodík sa vyrába v Magdeburgu elektrolýzou H2 s využitím domácej zelenej elektriny z fotovoltaiky, veternej energie a biomasy. Spoločnosť je jedným z prvých hráčov na trhu, ktorý poskytuje kompletný ekosystém pre zelený vodík v oblasti mobility úžitkových vozidiel bez emisií CO2, a to buď formou platby za použitie vozidla, alebo jeho predaja v rámci distribučnej siete. Spoločnosť plánuje do budúcna poskytovať svoje služby aj veľkým stabilným zákazníkom. https://www.h2greenpowerlog.de/

 

O skupine Faun:

Skupina Faun je výrobcom vozidiel, ktorý zamestnáva viac ako 2 000 ľudí po celom svete. Ako jeden z popredných európskych dodávateľov vozidiel na zvoz odpadu, zametačov a úžitkových vozidiel na vodíkový pohon prevádzkuje dvanásť závodov v siedmich krajinách. Skupina Faun sídli v dolnosaskom Osterholz-Scharmbecku a predchádzajúci finančný rok uzavrela s obratom 500 miliónov EUR.

Enginius, nová značka skupiny Faun, razí cestu nákladnej doprave s nulovými emisiami vďaka systému Bluepower. https://www.enginius.de/

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Lenka Balcova