Elektrické kamióny jazdia už aj cez štátne hranice

Nedávno začal elektrický kamión Mercedes-Benz eActros jazdiť päťkrát týždenne 200-kilometrový okruh z logistického centra v Hofe do pobočky v Kladne, blízko Prahy.

Nový eActros300 pri príležitosti odovzdania spoločnosti DACHSER.

Po úspešnom testovacom období vo februári a máji 2023 sa teraz spustila pravidelná prevádzka cezhraničného spojenia so servisným partnerom Flytt Logistic GmbH. Výmenné nadstavby sa využívajú v dvoch zmenách: počas dňa 40-tonový eTruck zabezpečuje regionálnu prepravu v oblasti Hof, a v noci jazdí na cezhraničnej trase medzi Nemeckom a Českou republikou. Podľa výrobcu má eActros 300 priemerný dojazd 300 kilometrov – to samozrejme záleží od rôznych faktorov. Nabíja sa na pevných nabíjacích bodoch a priamo na pobočke DACHSER v Kladne. Bezemisné vozidlo sa nabije približne za hodinu.

„Naše testy s eActros nám poskytli dôležité informácie o využívaní elektromobility na každodennú diaľkovú prepravu,“ hovorí Klaus Neubing, generálny riaditeľ DACHSER v Hofe. „Nesmierne nás teší, že sme mohli zriadiť prvú plne elektrickú cezhraničnú linku v európskej sieti DACHSER. Spolu s našim dlhodobým servisným partnerom Flytt Logistic GmbH sme dokázali, že sa oplatí vykročiť týmto smerom.“

Dlhodobá klimatická stratégia

DACHSER buduje dlhodobú stratégiu na ochranu klímy. Spolu s našimi klientmi a servisnými partnermi a so zameraním na efektívnosť, inovácie a zodpovednosť sa posúvame smerom k udržateľnejšej logistike. Batériovo poháňané elektrické vozidlá sú v prevádzke už od roku 2018, ako súčasť udržateľného konceptu doručovania v meste „DACHSER Emission - Free Delivery“. Flotila vozidiel s alternatívnymi pohonnými systémami sa neustále rozširuje a nezaostáva ani sektor diaľkovej prepravy.

Projekt v Hofe je financovaný Federálnym ministerstvom pre digitálne technológie a dopravu v rámci smernice o podpore ľahkých a ťažkých nákladných vozidiel s alternatívnymi, klimaticky priaznivými pohonnými systémami a s príslušnou infraštruktúrou na doplnkové plnenie a dobíjanie (KsNI). Smernica o financovaní koordinuje spoločnosť NOW GmbH a schvaľuje ju Úrad pre logistiku a mobilitu.

DACHSER celosvetovo
Kontaktujte nás
Kontakt Alexandra Cunderlikova PR and Marketing Consultant